KRKONOŠE SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO STŘEDNÍ MORAVA JIŽNÍ MORAVA VYSOČINA VÝCHODNÍ ČECHY ČESKÝ RÁJ ČESKÝ SEVER SEVEROZÁPADNÍ ČECHY ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ PLZEŇSKO ŠUMAVA JIŽNÍ ČECHY PRAHA OKOLÍ PRAHY PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
BRNO A OKOLÍ
  Dopravní přístupnost
Informační centra
Města a obce
Osobnosti a rodáci
Destinační management
 
Příroda a její ochrana
  Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
 
Kultura, zábava, sport
  Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Katalog KUDY Z NUDY
Aktivní dovolená
 
Památky a zajímavosti
  Památky UNESCO
Památkové rezervace
Památkové zóny
Hrady a zámky
Památky a architektura
Církevní památky
 
Turistika a volný čas
  Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Pohádkové regiony
 
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
 
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
 
Království perníku

Konec snů o lanovce na Lysou horu, kraj dává přednost Čantoryji a Pradědu

Lanovka na Lysou horu byla jedním z hlavních programových lákadel ODS před loňskými krajskými volbami. Po roce je však jasné, že se turisté na nejvyšší beskydský vrchol lanovkou nesvezou. Krajský úřad od tohoto projektu ustoupil.
„Hlasy odpůrců výstavby lanovky z řad odborné i laické veřejnosti jsou silné a nemá smysl jít proti takovému tlaku,“ vysvětlil náměstek hejtmana Jakub Unucka (ODS).
Osobně je o vhodnosti lanovky na Lysou horu přesvědčen. „S největší pravděpodobností se toho nedožiju, ale davy turistů, které dělají z Lysé hory beskydský Václavák, se stejně budou muset nějak řešit,“ řekl 48letý politik.
Vedoucího Správy chráněné krajinné oblasti Beskydy Františka Jaskulu rozhodnutí kraje potěšilo. „Vrchol Lysé hory je prostorově malý kopec, na rozptýlení návštěvníků je tam málo místa. Další nárůst lidí by znamenal více problémů, například co s odpadem.“
Nýdek je na lanovku připravený
Kraj však zdaleka nezavrhl všechny plány na výstavbu lanovek. Nyní se chce zaměřit zejména na kabinkové spojení mezi Nýdkem a Velkou Čantoryjí na Těšínsku. První lidé by se podle plánů měli na vrchol na česko-polském pomezí svézt za šest až osm let.
Lanovka by začínala pod bývalými skokanskými můstky, pokračovala k přestupní stanici v lokalitě zvané Zakámen a končila u staré chaty na Čantoryji. Ta stojí mimo území CHKO Beskydy.
„Jsme připraveni,“ konstatoval starosta Nýdku Jan Konečný (nez.). Obec má pět let souhlasné územní rozhodnutí ministerstva životního prostředí, kterému však v říjnu končí platnost. „Požádali jsme o jeho prodloužení,“ dodal starosta.
Polská lanovka? Nevadí
Krajští radní nyní Nýdku schválili dotaci téměř půl milionu korun na aktualizaci projektu, hlasovat o ní budou ještě krajští zastupitelé.
Pro starostu není závažným problémem ani to, že na stejný vrchol vede lanovka z polské Ustroně, asi dvacet kilometrů od Nýdku.
„Polská lanovka končí asi osm set metrů od rozhledny, naše by končila na druhé straně asi stejně daleko. Zatímco polskou lanovku spíše využijí lyžaři kvůli tamní sjezdovce, my bychom mohli vyvážet naše turisty a běžkaře,“ vysvětlil starosta.
Kraj chce jednat s ministerstvem
Krajský náměstek Unucka upozornil na sto podmínek, kterými ministerstvo životního prostředí podmínilo svůj souhlas.
„Když to řeknu hodně zjednodušeně, tak lanovka se postavit může, ale nesmí se na ní vozit lidi,“ povzdychl si. Podmínky například zakazují využívání horských kol nebo výstavbu dalších staveb, například sjezdovky. Kraj proto chce s ministerstvem dále jednat.
Ve stadiu úvah zatím zůstává lanovka z Malé Morávky-Karlova na Ovčárnu, středisko pod vrcholem Pradědu. „Kdo jednou viděl auty ucpanou Karlovu Studánku, musí uznat, že lanovka by byla mnohem lepším řešením,“ poukázal Unucka.
Lanovka na Praděd zatím jen v úvahách
Starosta Malé Morávky Ondřej Holub (nez.) by lanovku přivítal. „Jistě bychom kraji byli nápomocni, ale uvědomujeme si, jak složité by bylo lanovku prosadit,“ řekl. Zmínil, že trasa by vedla přes nejpřísněji chráněnou národní přírodní rezervaci.
„Tuto myšlenku beru s velkou rezervou. Spíše bychom se měli zaměřit na zlepšení služeb pro stávající turisty, a ne tam přivážet další,“ reagoval šéf Správy CHKO Jeseníky Michal Servus.
Kraj nechce lanovky stavět ani provozovat. Po případném schválení úřady tuto možnost nabídne investorům. Například lanovka na Čantoryji by přišla na zhruba 300 milionů korun.
Vizualizace lanovky na beskydskou Lysou horu
Vizualizace lanovky na beskydskou Lysou horu

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím 8 názorů)

Milan06.01.2019 v 11:23
Doufám, že neskutečně hloupý nápad politiků, kteří se chtějí za každou cenu zviditelnit a zanechat za sebou pomník své politické činnosti a vlivu na budoucí zkáze, se nikdy neuskuteční a Lysá hora bude i pro příští generace zachována jako majestatná hora pro milovníky turistů, kteří pro dosažení jejího vrcholu používají rádi jako dopravní prostředek vlastní nohy, popřípadě kolo. Mimochodem, na Lysou horu se lze v letním období dopravit autobusem, ovšem v omezené míře v zájmu ochrany CHPO.
Vrchol hory je už tak hodně obsazen stávajícími stavbami a stavba stanice lanové dráhy - domysleli politici kam by ji umístili a kolik volného prostoru pro davy návštěvníků by zbylo? Nedovolme z Lysé hory udělat komerční místo jak je v Krkonoších, ještě tak postavit panelák s apartmány pro milionáře, který by určitě zářil široko daleko.

Jindřich01.12.2018 v 18:59
Díky té "blbé" asfaltce, jak napsala Leona, deště nesmývají a vítr nerozfoukává půdu na Pradědu v místě bývalých vyšlapaných cest. Jako turista se domnívám, že není potřeba vyšlapat podrost na všech svazích.

Honza Turista26.11.2018 v 09:50
Přátelé, mám za to, že i lidé, kteří prostě už nemají fyzické síly nebo jsou osobami zdravotně postiženými (bohužel už i můj případ, jakkoli dříve pěšky a i na kole vícekrát) a nemohou se na kopec dopravit vlastními silami by měli mít možnost se na vrchol dostat.

Alex02.10.2018 v 22:36
Lanovka je ekologická, mnohem lepší než ty asfaltové silnice, které tady propaguje Leona.
A Jaskula by se měl podívat, kolik je odpadků na červené cestě z Ostravice, úplná hrůza. Ale to mu asi nijak nevadí. Asi by jich bylo více na samotné Lysé, ale výrazně by ubyly v okolí.
Nechápu, proč tak zbrojí všichni proti lanovce. Umožnila by se dostat na nejvyšší vrchol Beskyd i těm starším a méně pohyblivým. Kdyby nebyla na Javorový lanovka, tak jedna z nejkrásnějších a nejfrekventovanějších běžkařských tras Beskyd na Slavíč nebo Ostrý by dnes zívala prázdnotou a to by byla určitě škoda.

Alena muzikantová16.06.2018 v 16:29
Hory bez lanovek jsou mnohem hezčí.

Karl30.11.2017 v 19:09
Tak tam nechoď, když se ti to nelíbí. Beskydy nejsou jen Lysá hora.
Zajdi si na Babí horu v Polsku.

renda30.11.2017 v 07:13
Všechno se musí přizpůsobit širokým masám, a hlavně to musí splňovat předpisy bezpečnosi podle EU a podmínek dotací. V Krkonoších už proto najdeme vydlážděné lesní stezky, v prudčích pasážích schody z kamenů, ještě chybí osadit zábradlí z nerezu a bude to dokonalý zážitek z divoké prirody.

Leona26.11.2017 v 14:04
Pryč se všemi lanovkami,jak to tam bude vypadat,chudák Lysá hora,Čantoryje a Praděd,tam už se leze jen po blbé asfaltce,kdysi se ještě mohlo po měkkém chodníčku.

Z KALENDÁŘE AKCÍ:

Zveřejněno 01.09.2017 v 20:45 hodin
Copyright 1998-2022 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
Regiony a oblasti ČR
  Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
 
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík oblasti
Databanka akcí
 
ZPRÁVY A AKTUALITY
  Tiskové zprávy
Aktuality
 
Služby pro turisty
  Informační centra
Průvodcovské služby
Tlumočníci a překladatelé
Bankovní služby
Turistický produkt
 
Kalendář akcí oblasti
  Akce pro děti
Kino, divadlo, výstavy
Vinobraní
Degustace vín
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Kalendář kongresů, konferencí
Kalendář veletrhů a výstav
 
Víno a vinařství
  Vinařská turistika
Vinařská oblast Morava
Moravská vína
Vinařství
Producenti vína
Vinařské stezky
Svaz moravských vinařů
 
Folklor a tradice
  Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
 
KLUB ČESKYCH TURISTŮ
  Krajská oblast KČT
Odbor KČT
Turistické odznaky a známky
 
Regionální rozvoj
  Regiony a sdružení
Investiční příležitosti
Průmyslové zóny
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba