KRKONOŠE SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO STŘEDNÍ MORAVA JIŽNÍ MORAVA VYSOČINA VÝCHODNÍ ČECHY ČESKÝ RÁJ ČESKÝ SEVER SEVEROZÁPADNÍ ČECHY ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ PLZEŇSKO ŠUMAVA JIŽNÍ ČECHY PRAHA OKOLÍ PRAHY PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
BRNO A OKOLÍ
  Dopravní přístupnost
Informační centra
Města a obce
Osobnosti a rodáci
Destinační management
 
Příroda a její ochrana
  Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
 
Kultura, zábava, sport
  Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Katalog KUDY Z NUDY
Aktivní dovolená
 
Památky a zajímavosti
  Památky UNESCO
Památkové rezervace
Památkové zóny
Hrady a zámky
Památky a architektura
Církevní památky
 
Turistika a volný čas
  Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Pohádkové regiony
 
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
 
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
 
Království perníku

Jožka Kratochvíl oslavil 70 let

V polovině loňského roku se dožil muzikant Javorníku Brno Jožka Kratochvíl 70 roků.
Jožka Kratochvíl má chemické vzdělání, které celoživotně užíval v metalurgii, pak mnoho let v geologii a na sklonku profesního života, po změně politického systému, byla mu svěřena důvěra vykonávat funkci bezpečnostního tajemníka Nejvyššího soudu ČR v Brně. Současně vedle chemické profese je J. Kratochvíl již od mládí, zaníceným muzikantem a tato jeho záliba trvá do dnešních dnů.
Nejprve je třeba zdůraznit, že Jožka měl výborné učitele. Začínal v dětství hrou na klavír u profesora Karla Hradila, pak již v dospělosti hrou na kontrabas u Jiřího Bortlíčka a na violu u profesora Tvrdoně. Také je nutno vzpomenout, že cimbálovou školu prošel u Jaroslava Čecha z Uherského Hradiště a po mnoha letech získal "ten oný kochmes" u majstra Jožky Ščuky ze Staré Břeclavi. Na vojně, kterou si odsloužil na Chodsku, naučil se hrát na dudy u mistra Menzy z Horšovského Týna. A nakonec je třeba vzpomenout Jožku Orszaga Vraneckého, nepřekonatelného mistra ve hře na valašské píšťaly a strašně dobrého člověka.
Jožka Kratochvíl vám představuje svojí sbírku lidových hudebních nástrojů, a tu je nutno zdůraznit, že všechny nástroje jsou použitelné a tedy hratelné a byly využívány v souborech "Slatiňan", "Břeclavan", v brněnském "Slováckém" a "Valašském krúžku", při koncertech a nahrávkách "BROLNu", "Brněnskými gajdoši" a také při inscenacích činohry Národního divadla v Brně. Samozřejmě, že i v "Javorníku" se našlo uplatnění pro mnohé z těchto nástrojů. Sám k tomu doplnil: Vždy jsem obdivoval jednoduché lidové hudební nástroje, mnohdy postavené s takovým umem a láskou, že se staly uměleckými artefakty. V dospělosti jsem chtěl ovládnout mnohé z nich, oživit exponáty v muzejních sbírkách. V tomto činění mně mnohokrát pomohl jak radou, tak i skutkem Oťan Pokorný. Za hraní bývají vypláceny honoráře. Mnohou část těchto peněz jsem investoval do koupí nástrojů, a tak za léta mého muzicírování vyrostla tato sbírka: klavír Petrof, housle Kreutzer, viola Kužel, kontrabas NDR, 2 cimbály Primas, chodské dudy Janeček, moravské gajdy Havlíček, horňácké gajdy Pokorný, žlobčoky, fujary, koncovky, valašská trúba, vizovská kobza, salašovky, bič, fanfrnoch, citera, grumle, nai z Rumunska a mnohé další nástroje.
Bylo by to dlouhé vyprávění, ke každému nástroji se pne historie a krásné vzpomínky.
Od roku 1968 je Jožka Kratochvíl členem Cimbálové muziky "Javorník" Brno, kde střídavě hraje na violu, cimbál a kontrabas. Jeho další cílevědomou zálibou je fotografování. Svými fotografiemi provázel souborové dění jak v "Břeclavanu", nyní po mnoho let vytváří propagační a dokumentační fotografie brněnského "Javorníku". A aby toho v životě Jožky Kratochvíla nebylo málo, spolu se svojí manželkou šijí a vyšívají slovácké kroje, vyrábějí krojové doplňky, nejprve se zaměřením na Horňácko, nyní již mnoho let tvoří kroje kopaničářské.
Náš dávný přítel, rozhlasák, Jaromír Nečas napsal kdysi v novinách: Lidová jízlivost praví, že když Američan Armstrong poprvé přistal na Měsíci a vycházel z modulu - pod schůdky v měsíčním prachu už stal Jožka s violou a hrál mu na přivítanou.
Jožka, když se to dozvěděl, mu odpověděl: Drahý Jaromíre! To, že bych někdy hrál na Měsíci a vítal tam americké astronauty je pomluva a čistý nesmysl. Je pravdou, že jsme mnohokrát hrál při svitu Měsíce a nejen pro americké astronauty. Jožka.

Aleš Kapsa

Zveřejněno 08.03.2006 v 18:41 hodin
Copyright 1998-2022 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
Regiony a oblasti ČR
  Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
 
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík oblasti
Databanka akcí
 
ZPRÁVY A AKTUALITY
  Tiskové zprávy
Aktuality
 
Služby pro turisty
  Informační centra
Průvodcovské služby
Tlumočníci a překladatelé
Bankovní služby
Turistický produkt
 
Kalendář akcí oblasti
  Akce pro děti
Kino, divadlo, výstavy
Vinobraní
Degustace vín
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Kalendář kongresů, konferencí
Kalendář veletrhů a výstav
 
Víno a vinařství
  Vinařská turistika
Vinařská oblast Morava
Moravská vína
Vinařství
Producenti vína
Vinařské stezky
Svaz moravských vinařů
 
Folklor a tradice
  Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
 
KLUB ČESKYCH TURISTŮ
  Krajská oblast KČT
Odbor KČT
Turistické odznaky a známky
 
Regionální rozvoj
  Regiony a sdružení
Investiční příležitosti
Průmyslové zóny
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba